ENGLISH  City Guide of the Pearl of Turkey  REKLAM

Kültürel Aktivite

Eğlence: Bu ​​kılavuz altında

İzmir’de tiyatro, konserler ve yeni sergilerle yoğunlaşan kültür sanat ajandası, sanatseverlere farklı türlerde bol sayıda seçenek sunuyor.

İzmir Devlet Opera ve Balesi, bu hafta Ali Hoca’nın yazdığı “Aydınlığın Adı Atatürk” adlı oratoryonun dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

İzmir Devlet Tiyatroları

Geçen sezon 589 kez perde açarak, 140 bine yakın izleyiciye ulaşan İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu yıl geçen sezonun oyunlarını sürdürürken, yeni oyunları da sahneliyor.

Murathan Mungan’ın yazdığı Tayfun Eraslan’ın yönettiği “Bir Garip Orhan Veli” adlı tek kişilik oyunda, Orhan Veli’nin bir döneme tanıklık eden şiirleri, hüznün ve sevincin harmanlandığı bir evren sunuyor.

İZDT’nin yeni sezon oyunlarından “Simavnalı Şeyh Bedrettin”de din, dil ve ırk ayrımı yapmadan insanların eşit ve kardeş olduğu söylemiyle yola çıkan Bedrettin’in, bağnaz düşünceye karşı mücadelesi anlatılıyor. Orhan Asena’nın yazdığı oyunu, Doğan Yağcı yönetiyor.

“İnsan hayalleriyle geleceğini oluşturabilse, sevdiği kişiyle evlense nasıl bir dünyada yaşanırdı?” sorusuna yanıt arayan “Düğün Şarkısı”nı, Cihan Canova yazdı. Şebnem Doğruer’in oynadığı oyunun yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu üstlendi.